Скачането на батут е за всички – децата се забавляват, възрастните тренират, разпускат напрежението след работа или дългата седмица. Батутите са място, на което да прекарате пълноценно време със семейството и винаги са повод за много смях и усмивки.
Съществуват и няколко любопитни факта за батутите, които са не по-малко забавни и интересни от самото скачане на тях:
1. Най-високият отскок, който е регистриран, е изстрелял човек на 6 метра височина
Батутът с най-силен отскок в света е построен от трима братя – Шон, Ерик и Т. Дж. Кенеди и техният батут е регистриран в рекордите на Гинес.
2. Най-големият батут в света всъщност са няколко трамплина, свързани заедно
Той се нарича Flip Out и се намира в Глазгоу. Представлява една непрекъсната площ от батути, която е дълга близо 20 000 квадратни метра.
3. Изобретателят на батута показа своето изобретение с кенгуру
Джордж Нисен и Лари Грисволд построяват първия батут през 1936 г. За да пуснат на пазара новия си продукт за упражнения, Нисен го представя с кенгуру. Той и сладката животинка скачат заедно на батута в центъра на Сентръл Парк.
4. Джордж Нисен показва своето изобретение и на върха на пирамида
През 1977 г. той спонсорира група американски спортисти в пътуване до Египет. Твърди, че пътуването е просто шанс да продаде изобретението си в нова страна, но всъщност е много хитър и благодарение на това пътуване, той и неговият зет успяват да се качат и да скачат на върха на плоската пирамида.
5. Рекордът за най-много салта направени на батут за една минута е 49
Този неотдавнашен рекорд е поставен през 2017 г. от Лукас Лоран, който прави почти по едно салто в секунда.
6. Бил Гейтс има стая за скачане с батути
Той има цяла фитнес зала, но част от площта е заета от батути и сме сигурни, че искрено се забавлява на тях.
7. През 2000 г. скачането на батут става олимпийски спорт
Самият Джордж Нисен – създателят на батута, е един от водещите шампиони на трамплин като олимпийски спорт. Това е негова дългогодишна мечта – неговият продукт да се превърне в олимпийски спорт.
8. Скачането на батут се оценява по три показателя
Двама съдии оценяват трудността на съчетанието, други петима отнемат точки за грешки, а от 2011 г. насам е въведена машина, която оценява “времето на полета”.
9. НАСА казват, че скачането на батут е по-добро от джогинга
Според техните наблюдения, 10 минути скачане на батут изгаря толкова калории, колкото 30 минути джогинг, без да натоварват лигаментите или ставите Ви.
10. Статистически, батутите са по-безопасни, отколкото мислите
Може да сте чували, че батутите са отговорни за 100 000 наранявания всяка година, но това просто не е вярно – проучване във Великобритания установи, че действителният брой е по-близо до 288 средно. Повечето от тези наранявания са навяхвания или порязвания, а най-сериозните наранявания са само фрактури – нещо толкова сериозно като счупена кост е изключително рядко.